All you need to know about the Rocket League Championship Series 2022-23 Spring Invitational for EU, SAM, APAC and SSA regions.

After a long and intense season, we are finally going into the last RLCS qualifier of the 2022-23 season. This weekend, you'll be able to watch the top teams of Europe (EU), South America (SAM), Asia-Pacific (APAC), and Sub-Saharan Africa (SSA) regions compete in their respective regional RLCS Spring Invitational.

The top teams of each region will engage in a fast-and-furious battle not only for the invites to the RLCS Spring Major but also for the RLCS World Championship, this coming August.

This weekend, esports.gg will provide you with the details, schedule, and live results for the RLCS 2022-23 season.

Be sure to bookmark this page as we will update the schedule and live results for the RLCS Spring Invitational for the EU, SAM, APAC, and SSA regions.

RLCS Spring Invitational format

The format for the Spring Invitational will be the same as other qualifiers in the Spring season. Each region will have its own Spring Invitational where the best sixteen teams in their region will compete for the champion title. The dates for each region's Spring Invitational are:

  • Sub-Saharan Africa (SSA): June 9-11
  • Europe (EU): June 9-11
  • South America (SAM): June 9-11
  • Asia-Pacific (APAC): June 10-11
  • Middle Eastern & North America (MENA): June 1-3
  • North America NA): June 16-18
  • Oceania (OCE): June 2-4

This Spring Split will see a double elimination Bracket for the whole qualifiers. The Round 1 and quarterfinals of the upper bracket will be a best-of-five (Bo5). Meanwhile, the semifinals and finals will be a best-of-seven (Bo7).

On the lower bracket, the first, second, and third rounds will be a Bo5. Meanwhile, the quarterfinals, semifinals, and finals will be a Bo7.

You can check out the RLCS Spring Invitational schedule and live results for each region down below.

RLCS Spring Invitational: EU, SAM, APAC, and SSA regions

Teams Participating in RLCS EU Spring Invitational

  • Karmine Corp
  • Moist Esports
  • Oxygen Esports
  • Team Liquid
  • Team Vitality
  • G1
  • PSG TUNDRA
  • Team BDS
  • Luna Galaxy
  • Williams Resolve
  • suhhh
  • Monaco Esports
  • Guild Esports
  • Solary
  • FUFAXDOP
  • Hogan Mode

RLCS EU Spring Invitational Prize Pool and RLCS Ranking Points

Place
Team
$USD
RLCS Points
1st
Team Vitality
$30,000
24
2nd
Team BDS
$$220,000
20
3rd
Hogan Mode
$10,000
16
4th
Karmine Corp
$8,000
13
5th - 6th
Moist Esports
$6,000
11
Team Liquid
$6,000
11
7th - 8th
G1
$4,000
9
Monaco Esports
$4,000
9
9th - 12th
PSG TUNDRA
$2,000
6
Oxygen Esports
$2,000
6
Luna Galaxy
$2,000
6
Guild Esports
$2,000
6
13th - 16th
Solary
$1,000
4
Williams Resolve
$1,000
4
suhhh
$1,000
4
FUFAXDOP
$1,000
4

RLCS EU Spring Invitational Schedule and Live Results

June 9 - UB Round 1, UB Quarterfinals, LB Round 1 and LB Round 2 Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo5)
5 p.m.
UB Round 1 #1
Karmine Corp vs. Solary
3 : 2
5 p.m.
UB Round 1 #2
PSG Tundra vs. Guild Esports
2 : 3
5 p.m.
UB Round 1 #3
Team BDS vs. Williams Resolve
3 : 1
5 p.m.
UB Round 1 #4
Oxygen Esports vs. Luna Galaxy
2 : 3
5 p.m.
UB Round 1 #5
Team Vitality vs. Monaco Esports
3 : 0
5 p.m.
UB Round 1 #6
G1 vs. suhhh
3 : 0
5 p.m.
UB Round 1 #7
Team Liquid vs. FUFAXDOP
3 : 0
5 p.m.
UB Round 1 #8
Moist Esports vs. Hogan Mode
3 : 1
5:45 p.m.
UB Quarterfinal #1
Karmine Corp vs. Guild Esports
3 : 2
5:45 p.m.
UB Quarterfinal #2
Team BDS vs. Luna Galaxy
3 : 1
5:45 p.m.
UB Quarterfinal #3
Team Vitality vs. G1
3 : 1
5:45 p.m.
UB Quarterfinal #4
Team Liquid vs. Moist Esports
3 : 0
6:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #1
Solary vs. PSG TUNDRA
0 : 3
6:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #2
Williams Resolve vs. Oxygen Esports
1 : 3
6:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #3
Monaco Esports vs. suhhh
3 : 0
6:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #4
FUFAXDOP vs. Hogan Mode
1 : 3
7:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #1
Moist Esports vs. PSG TUNDRA
3 : 2
7:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #2
G1 vs. Oxygen Esports
3 : 0
7:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #3
Luna Galaxy vs. Monaco Esports
1 : 3
7:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #4
Guild Esports vs. Hogan Mode
1 : 3

June 10 - LB Round 3, UB Semifinals, and LB Quarterfinals Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo5)
G1
G2
G3
G4
G5
5 p.m.
Lower Bracket Round 3 #1
Moist Esports vs. G1
3 : 10:34:12:12:1-
5:45 p.m.
Lower Bracket Round 3 #2
Monaco Esports vs. Hogan Mode
1 : 34:10:50:13:6-
Time (UTC)
Matches
Score
(Bo7)
G1
G2
G3
G4
G5
G6
G7
6:30 p.m.
Upper Bracket Semifinal #1
Karmine Corp vs. Team BDS
3 : 42:!2:31:24:12:0
7:30 p.m.
Upper Bracket Semifinal #2
Team Vitality vs. Team Liquid
4 : 32:12:60:15:10:13:23:2
8:30 p.m.
Lower Bracket Quarterfinal #1
Karmine Corp vs. Moist Esports
4 : 12:14:32:33:25:0--
9:30 p.m.
Lower Bracket Quarterfinal #2
Team Liquid vs. Hogan Mode
3 : 40:23:25:31:22:34:02:3

June 11 - LB Semifinals, Upper & Lower Bracket Finals, and Grand Final Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo7)
G1
G2
G3
G4
G5
G6
G7
5 p.m.
Upper Bracket Final
Team BDS vs. Team Vitality
1 : 41:51:23:21:22:3--
5:45 p.m.
Lower Bracket Semifinal
Karmine Corp vs. Hogan Mode
1 : 41:21:22:11:21:2--
7 p.m.
Lower Bracket Final
Team BDS vs. Hogan Mode
4 : 12:44:32:13:23:1--
8 p.m.
Grand Final
Team Vitality vs. Team BDS
4 : 13:21:33:02:03:1--
9 p.m.Grand Final (Bracket Reset)
Team Vitality vs. Team BDS
--------

Where to watch RLCS EU Spring Invitational

You can watch the RLCS EU Spring Invitational on the following official channels of Rocket League.

You can also check out the official broadcast for the competing teams.

Teams Participating in SAM Spring Invitational

  • Ninjas in Pyjamas
  • Team Secret
  • KRÜ Esports
  • Exeed
  • eRa
  • Blazar
  • EndGame
  • w7m esports
  • True Neutral
  • NOLA FLIGHT
  • Timeless
  • Sinergia
  • Ruby
  • LDL
  • Hawks
  • InterLude

SAM Spring Invitational Prize Pool and RLCS Ranking Points

Place
Team
$USD
RLCS Points
1st
KRÜ Esports
$9,000
24
2nd
Ninjas in Pyjamas
$6,000
20
3rd
eRa
$3,600
16
4th
Team Secret
$3,000
13
5th - 6th
Timeless
$2,400
11
Ruby
$2,400
11
7th - 8th
EndGame
$1,800
9
w7m esports
$1,800
9
9th - 12th
True Neutral
-
6
Sinergia
-
6
Exeed
-
6
NOLA FLIGHT
-
6
13th - 16th
LDL
-
4
Hawks
-
4
InterLude
-
4
Blazar
-
4

SAM Spring Invitational Schedule and Live Results

June 9 - UB Round 1, UB Quarterfinals, LB Round 1 and LB Round 2 Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo5)
7 p.m.
UB Round 1 #1
KRÜ Esports vs. LDL
3 : 0
7 p.m.
UB Round 1 #2
EndGame vs. Timeless
1 : 3
7 p.m.
UB Round 1 #3
w7m esports vs. Hawks
3 : 0
7 p.m.
UB Round 1 #4
eRa vs. Sinergia
3 : 2
7 p.m.
UB Round 1 #5
Team Secret vs. InterLude
W : FF
7 p.m.
UB Round 1 #6
Exeed vs. Ruby
2 : 3
7 p.m.
UB Round 1 #7
Ninjas in Pyjamas vs. NOLA FLIGHT
3 : 0
7 p.m.
UB Round 1 #8
True Neutral vs. Blazar
3 : 1
7:45 p.m.
UB Quarterfinal #1
KRÜ Esports vs. Timeless
2 : 3
7:45 p.m.
UB Quarterfinal #2
w7m esports vs. eRa
2 : 3
7:45 p.m.
UB Quarterfinal #3
Team Secret vs. Ruby
2 : 3
7:45 p.m.
UB Quarterfinal #4
Ninjas in Pyjamas vs. True Neutral
3 : 1
8:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #1
LDL vs. Endgame
2 : 3
8:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #2
Hawks vs. Sinergia
1 : 3
8:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #3
InterLude vs. Exeed
FF : W
8:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #4
NOLA FLIGHT vs. Blazar
3 : 0
9:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #1
True Neutral vs. EndGame
1 : 3
9:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #2
Team Secret vs. Sinergia
3 : 0
9:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #3
w7m esports vs. Exeed
3 : 0
9:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #4
KRÜ Esports vs. NOLA FLIGHT
3 : 0

June 10 - LB Round 3, UB Semifinals, and LB Quarterfinals Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo5)
G1
G2
G3
G4
G5
7 p.m.
Lower Bracket Round 3 #1
EndGame vs. Team Secret
2 : 32:32:52:12:11:2
7:45 p.m.
Lower Bracket Round 3 #2
w7m esports vs. KRÜ Esports
2 : 33:01:34:11:41:2
Time (UTC)
Matches
Score
(Bo7)
G1
G2
G3
G4
G5
G6
G7
8:30 p.m.
Upper Bracket Semifinal #1
Timeless vs. eRa
1 : 42:03:42:31:30:4--
9:30 p.m.
Upper Bracket Semifinal #2
Ruby vs. Ninjas in Pyjamas
2 : 41:02:11:21:31:21:3-
10:30 p.m.
Lower Bracket Quarterfinal #1
Timeless vs. Team Secret
1 : 46:5FF:WFF:WFF:W---
11:30 p.m.
Lower Bracket Quarterfinal #2
Ruby vs. KRÜ Esports
1 : 44:20:50:21:30:1--

June 11 - LB Semifinals, Upper & Lower Bracket Finals, and Grand Final Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo7)
G1
G2
G3
G4
G5
G6
G7
7 p.m.
Upper Bracket Final
eRa vs. Ninjas in Pyjamas
2 : 40:13:12:11:21:22:3-
8 p.m.
Lower Bracket Semifinal
Team Secret vs. KRÜ Esports
1 : 41:01:22:30:32:3--
9 p.m.
Lower Bracket Final
eRa vs. KRÜ Esports
0 : 41:31:20:22:3---
10 p.m.
Grand Final
Ninjas in Pyjamas vs. KRÜ Esports
2 : 40:12:04:11:21:60:1-
11 p.m.Grand Final (Bracket Reset)
Ninjas in Pyjamas vs. KRÜ Esports
3 : 42:00:12:12:31:32:10:2

Where to watch SAM Spring Invitational

You can watch the RLCS SAM Spring Invitational on the following official channels of Rocket League.

You can also check out the official broadcast for the competing teams.

Teams Participating in APAC Spring Invitational

  • Elevate
  • Gaimin Gladiators
  • DeToNator
  • The Patriots
  • Paradigm
  • Nimmt55
  • UHUH
  • Brokoli
  • CHAPATI DREAM
  • Yokohama F. Marinos
  • Overlooked
  • Sagetta
  • GracesBlaze
  • Eh Walao
  • Reseda Esports
  • POWER IS STRONG IS POWER

APAC Spring Invitational Prize Pool and RLCS Ranking Points

Place
Team
$USD
RLCS Points
1st
Gaimin Gladiators
$6,000
24
2nd
Elevate
$4,000
20
3rd
The Patriots
$2,400
16
4th
Paradigm
$2,000
13
5th - 6th
DeToNator
$1,600
11
Nimmt55
$1,600
11
7th - 8th
Brokoli
$1,200
9
CHAPATI DREAM
$1,200
9
9th - 12th
GracesBlaze
-
6
Yokohama F. Marinos Esports
-
6
POWER IS STRONG IS POWER
-
6
UHUH
-
6
13th - 16th
Sagetta
-
4
Reseda Esports
-
4
Overlooked
-
4
Eh Walao
-
4

APAC Spring Invitational Schedule and Live Results

June 10 - UB Round 1, UB Quarterfinals, LB Round 1, LB Round 2 and LB Round 3 Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo5)
8 a.m.
UB Round 1 #1
Elevate vs. Sagetta
3 : 0
8 a.m.
UB Round 1 #2
UHUH vs. GracesBlaze
3 : 2
8 a.m.
UB Round 1 #3
The Patriots vs. Reseda Esports
3 : 0
8 a.m.
UB Round 1 #4
Nimmt55 vs. Yokohama F. Marinos
3 : 0
8 a.m.
UB Round 1 #5
Gaimin Gladiators vs. POWER IS STRONG IS POWER
3 : 0
8 a.m.
UB Round 1 #6
DeToNator vs. Overlooked
3 : 1
8 a.m.
UB Round 1 #7
Paradigm vs. Eh Walao
W : FF
8 a.m.
UB Round 1 #8
CHAPATI DREAM vs. Brokoli
FF : W
5:45 p.m.
UB Quarterfinal #1
Elevate vs. UHUH
3 : 0
5:45 p.m.
UB Quarterfinal #2
The Patriots vs. Nimmt55
3 : 0
8:45 a.m.
UB Quarterfinal #3
Gaimin Gladiators vs. DeToNator
3 : 2
8:45 a.m.
UB Quarterfinal #4
Paradigm vs. Brokoli
3 : 0
9:30 a.m.
Lower Bracket Round 1 #1
Sagetta vs. GracesBlaze
0 : 3
9:30 a.m.
Lower Bracket Round 1 #2
Reseda Esports vs.
Yokohama F. Marinos Esports
1 : 3
9:30 a.m.
Lower Bracket Round 1 #3
POWER IS STRONG IS POWER vs. Overlooked
3 : 1
9:30 a.m.
Lower Bracket Round 1 #4
Eh Walao vs. CHAPATI DREAM
FF : W
10:15 a.m.
Lower Bracket Round 2 #1
Brokoli vs. Graces Blazes
3 : 0
10:15 a.m.
Lower Bracket Round 2 #2
DeToNator vs.
Yokohama F. Marinos Esports
3 : 0
10:15 a.m.
Lower Bracket Round 2 #3
Nimmt55 vs. POWER IS STRONG IS POWER
3 : 2
10:15 a.m.
Lower Bracket Round 2 #4
UHUH vs. CHAPATI DREAM
2 : 3
11 a.m.Lower Bracket Round 3 #1
Brokoli vs. DeToNator
0 : 3
11 a.m.Lower Bracket Round 3 #2
Nimmt55 vs. CHAPATI DREAM
3 : 1

June 11 - UB Semifinals, LB Quarterfinals, LB Semifinals, Upper & Lower Bracket Finals, and Grand Final

Time (UTC)8 a.m
Time (UTC)
Matches
Score
(Bo7)
G1
G2
G3
G4
G5
G6
G7
Upper Bracket Semifinal #1
Elevate vs. The Patriots
3 : 43:11:21:05:03:40:30:2
Upper Bracket Semifinal #2
Gaimin Gladiators vs. Paradigm
4 : 15:34:31:33:24:2--
Lower Bracket Quarterfinal #1
Elevate vs. DeToNator
4 : 24:11:00:23:42:14:3-
Lower Bracket Quarterfinal #2
Paradigm vs. Nimmt55
4 : 23:23:22:34:20:22:1-
Upper Bracket Final
The Patriots vs. Gaimin Gladiators
1 : 43:40:51:43:20:3--
Lower Bracket Semifinal
Elevate vs. Paradigm
4 : 03:22:05:12:1---
Lower Bracket Final
The Patriots vs. Elevate
1 : 40:23:22:32:91:4--
Grand Final
Gaimin Gladiators vs. Elevate
0 : 41:72:33:72:3---
Grand Final
(Bracket Reset)
Gaimin Gladiators vs. Elevate
4 : 30:43:24:32:94:32:43:2

Where to watch APAC Spring Invitational

You can watch the RLCS APAC Spring Invitational on the following official channels of Rocket League.

You can also check out the official broadcast for the competing teams.

Teams Participating in SSA Spring Invitational

  • Limitless
  • Nixuh
  • Orlando Pirates Exdee
  • White Rabbit gaming
  • French class
  • AIPX gaming
  • Red Crown Esports
  • Nkosi Ballers
  • Omnius Gaming
  • Team Fusion
  • Unity
  • Astronic Esports
  • ICE Esports
  • Lupo Rosso
  • CosmiCo Esports
  • Team Espionage

SSA Spring Invitational Prize Pool and RLCS Ranking Points

Place
Team
$USD
RLCS Points
1st
Limitless
$6,000
24
2nd
French class
$4,000
20
3rd
Orlando Pirates Exdee
$2,400
16
4th
White Rabbit Gaming
$2,000
13
5th - 6th
Nixuh
$1,600
11
AIPX Gaming
$1600
11
7th - 8th
CosmiCo Esports
$1,200
9
Team Fusion
$1,200
9
9th - 12th
Red Crown Esports
-
6
Omnius Gaming
-
6
Nkosi Ballers
-
6
Astronic Esports
-
6
13th - 16th
ICE Esports
-
4
Lupo Rosso
-
4
Team Espionage
-
4
Unity
-
4

SSA Spring Invitational Schedule and Live Results

June 9 - UB Round 1, UB Quarterfinals, LB Round 1 and LB Round 2 Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo5)
3 p.m.
UB Round 1 #1
Limitless vs. ICE Esports
3 : 0
3 p.m.
UB Round 1 #2
Red Crown Esports vs. Team Fusion
1 : 3
3 p.m.
UB Round 1 #3
Orlando Pirates Exdee vs. Lupo Rosso
3 : 0
3 p.m.
UB Round 1 #4
AIPX Gaming vs. CosmiCo Esports
3 : 2
3 p.m.
UB Round 1 #5
French class vs. Team Espionage
3 : 0
3 p.m.
UB Round 1 #6
Nkosi Ballers vs. Omnius Gaming
2 : 3
3 p.m.
UB Round 1 #7
Nixuh vs. Astronic Esports
3 : 1
7 p.m.
UB Round 1 #8
White Rabbit Gaming vs. Unity
3 : 0
3:45 p.m.
UB Quarterfinal #1
Limitless vs. Team Fusion
3 : 0
3:45 p.m.
UB Quarterfinal #2
Orlando Pirates Exdee vs. AIPX Gaming
3 : 1
3:45 p.m.
UB Quarterfinal #3
French class vs. Omnius Gaming
3 : 0
3:45 p.m.
UB Quarterfinal #4
Nixuh vs. White Rabbit Gaming
1 : 3
4:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #1
ICE Esports vs. Red Crown Esports
0 : 3
4:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #2
Lupo Rosso vs. TBD
0 : 3
4:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #3
Team Espionage vs. Nkosi Ballers
0 : 3
4:30 p.m.
Lower Bracket Round 1 #4
Astronic Esports vs. Unity
3 : 1
5:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #1
Nixuh vs. Red Crown Esports
3 : 0
5:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #2
Omnius Gaming vs. CosmiCo Esports
0 : 3
5:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #3
AIPX Gaming vs. Nkosi Ballers
3 : 1
5:15 p.m.
Lower Bracket Round 2 #4
Team Fusion vs. Astronic Esports
3 : 2

June 10 - LB Round 3, UB Semifinals, and LB Quarterfinals Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo5)
G1
G2
G3
G4
G5
3 p.m.
Lower Bracket Round 3 #1
Nixuh vs. CosmiCo Esports
3 : 03:21:05:1--
4 p.m.
Lower Bracket Round 3 #2
AIPX Gaming vs. Team Fusion
3 : 13:44:35:24:3-
Time (UTC)
Matches
Score
(Bo7)
G1
G2
G3
G4
G5
G6
G7
5 p.m.
Upper Bracket Semifinal #1
Limitless vs. Orlando Pirates Exdee
4 : 12:11:02:33:22:1--
6 p.m.
Upper Bracket Semifinal #2
French class vs. White Rabbit Gaming
4 : 23:04:10:21:43:11:0-
7 p.m.
Lower Bracket Quarterfinal #1
Orlando Pirates Exdee vs. Nixuh
4 : 05:15:22:16:1---
8 p.m.
Lower Bracket Quarterfinal #2
White Rabbit Gaming vs. AIPX Gaming
4 : 02:04:21:02:0---

June 11 - LB Semifinals, Upper & Lower Bracket Finals, and Grand Final Schedule and Results

Time (UTC)
Matches
Score
(Bo7)
G1
G2
G3
G4
G5
G6
G7
3 p.m.
Upper Bracket Final
Limitless vs. French Class
3 : 44:33:41:35:41:01:20:1
4 p.m.
Lower Bracket Semifinal
Orlando Pirates Exdee vs. White Rabbit Gaming
4 : 01:04:33:14:3---
5 p.m.
Lower Bracket Final
Limitless vs. Orlando Pirates Exdee
4 : 12:04:32:35:46:1--
6 p.m.
Grand Final
French class vs. Limitless
2 : 41:33:12:12:34:53:4-
7 p.m.Grand Final (Bracket Reset)
French class vs. Limitless
FF:W-------

Where to watch SSA Spring Invitational

You can watch the RLCS SSA Spring Invitational on the following official channels of Rocket League.

You can also check out the official broadcast for the competing teams.

Stay tuned to Esports.gg for more Rocket League Championship Series content and esports news.